BLISKO 800 OSÓB ZAMELDOWAŁO SIĘ NA MECIE

7. PKO Półmaraton Solidarności na trasie ze Świdnika do Lublina.
Na mecie zameldowało się blisko 800 osób.

 

Kenijczyk Mutuku Elijah Wambija triumfował w 7. PKO Półmaratonie Solidarności, który w sobotę został rozegrany na trasie ze Świdnika do Lublina. Zwycięzca osiągnął na mecie rezultat 68:11min. Na drugim miejscu uplasował się jego rodak Hoea Kiplagat Tuei, który stracił do triumfatora 11 sekund, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Ukrainiec Jurij Rusiuk 69:21.

 

 

Najlepszym z Polaków okazał się Sylwester Lepiarz z LKB Rudnik, zajmując czwartą pozycję z rezultatem 69:36, piąty na mecie Andrzej Leończuk (70:51) a najlepszym z województwa lubelskiego Michał Biały z SKB Kraśnik, który był szósty (72:59). Bieg półmaratoński na dystansie 21,0975 km ukończyło 706 uczestników na 767 którzy wystartowali w Świdniku.

 

 

Z kolei w rywalizacji pań najszybsza okazała się Mołdawianka Olesea Smowjenco, pokonując linię mety w czasie 76:06. Kolejne pozycje wywalczyły trzy Kenijki: Euliter Jepchirchir Tanui (76:19), Ruth Chemisto Matebo (77:43) i Jane Ngima Mbogo (78:09). Na piątym miejscu finiszowała zaś Mariola Stasiewicz z Białej Podlaskiej (82:07), a na szóstym zamościanka Aleksandra Jakubczak (85:22).

 

 

7. PKO Półmaraton Solidarności był także okazją do rywalizacji biegaczy z zakładów kolejowy Polski. Rozegrano Mistrzostwa Polski Kolejarzy w półmaratonie. Sponsorem platynowym biegu była spółka akcyjna PKP Cargo. Na starcie stanęło 57 zawodników. Mistrzami w kategorii OPEN (K+M) zostali: Sebastian Chmielarz (80:23) i Sylwia Kolecka (92:44).

 

 

Uczestnicy 7. PKO Półmaratonu Solidarności wystartowali o godz. 9. w pobliżu bramy wjazdowej WSK PZL Świdnik. To tutaj 11 lipca 1980 roku podpisano pierwsze porozumienie w PRL-u ze strajkującymi robotnikami. Ten sukces rozlał się na całą Lubelszczyznę. W dniach od 8 do 24 lipca strajkowało blisko 100 tys. pracowników z  ponad 150 zakładów. Ten zryw dał impuls na Wybrzeże do stoczniowców gdzie rozpoczęła się Solidarność.  Meta zlokalizowana została wewnątrz Hali Wystawienniczej Targów Lublin.

 

 

Już od wczesnych godzin rannych było wiadomo, że bezchmurne niebo zapowiada upał na trasie. Na kilka minut przed startem biegaczy przywitał dyrektor biegu wraz z gośćmi specjalnymi: Janem Karwańskim dyrektorem Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Lublinie, Karoliną Gorczycą ambasadorką programu „PKO Bank Polski Biegajmy Razem”, Marianem Królem szefem Lubelskiej Solidarności i 22-letnią Weroniką z Niedrzwicy Dużej – dla której uczestnicy biegu mogli pobiec z przypiętą do koszulki kartką "Biegnę dla Weroniki”, dzięki czemu Fundacja PKO dokona przelewu pieniędzy na konto organizacji opiekującej się chorą Weroniką.

 

 

Rywalizacja na trasie w czołówce od początku biegu przebiegała według przewidywań. Zawodnicy z Kenii upodobali sobie naszą trasę. Z dużym skutkiem i sportowym zacięciem w ścisłej czołówce biegli zawodnicy ze wschodu z Yurii Riusiuk - Ukraina na czele. Przez dużą część dystansu deptali im po piętach liderzy z Polski. Jak się później okazało decydujący był 15 km. Odległość pomiędzy najlepszymi stale wzrastała. Jednak, śledzone międzyczasy osiągane na 10 i 15 kilometrze pokazywały że w tym roku w Lublinie nie padnie rekord trasy. Przypomnijmy że jest to 64:04 min. MEN i 74:04 WOMEN.    

  

 

Tradycja organizowania biegu na trasie Świdnik-Lublin sięga 1993 r. W 2013 r. Bieg Solidarności z 12.5 km został przekształcony w PKO. Półmaraton Solidarności. Sponsorem tytularnym biegu jest nieprzerwanie od 2013 r. PKO Bank Polski. Trasa nie należy do najłatwiejszych, do tego lubelskie słońce daje w kość. Jest to najstarszy bieg na ścianie wschodniej, który co roku w biegach towarzyszących gromadzi tysiące dzieci i młodzieży. Bieg ma swoją tradycję i niepowtarzalny klimat wschodniej gościnności. Jego motorem jest wielka idea i historia, która dała początek obaleniu systemu komunistycznego w Europie Środkowowschodniej. Składamy podziękowania sponsorom i partnerowi technicznemu - podkreśla Marek Wątorski dyrektor biegu od pierwszej edycji PKO Półmaratonu Solidarności.

 

 

W Lublinie rozegrano biegi towarzyszące  na dystansie 3000 m. W Charytatywnym Biegu Firmowym wygrał Sylwester Dudek z LKB Rudnik, przed Piotrem Gawdą (Centrum Medyczne Orto-Optymist) oraz Zbigniewem Grądkiem (Lekkoatletyka Dla Każdego). Poza tym walczono w biegu studentów, niepełnosprawnych oraz biegach szkolnych, w różnych kategoriach wiekowych od klasy IV szkół podstawowych. Nie zapomniano o najmłodszych adeptach sztuki biegania. W strefie mety 7. PKO Półmaratonu na Targach Lublin w ramach Dnia Dziecka na sportowo odbywały się biegi dziecięce na dystansie od 150-350 metrów, sztafety rodzinne z bocianem oraz gry i zabawy. Oblężenie przeżyły specjalnie przygotowane strefy sportowe np.: biegowa PKO BP,  szermierki, bocci.

 

Już teraz zapraszamy do Lublina na początku czerwca  w 2020 roku.

 

Dyrektor Biegu

Marek Wątorski

Sponsorzy strategiczni
Sponsorzy wspierający
Partnerzy medialni
Organizatorzy
Partnerzy